


Vårt mål med reisen er at du skal få oppleve dagens Israel og et godt fellesskap på tur. Tross mye motstand har folket opplevd vekst og fremgang i nyere tid. Israel er et moderne samfunn i rask utvikling. Denne reisen vil samtidig forsterke din tro på Bibelen og øke din interesse for landet og folkets historie. Det blir samlinger på kveldene med sang og ulike innslag.
Utreisedag, Norge - Israel.
Velkommen med på tur til Israel. Vi reiser med Turkish Airlines (TK) fra Oslo, via Istanbul til Tel Aviv (Om du ønsker tilslutning fra annen flyplass i Norge, så gi beskjed ved påmelding). På Ben Gurion flyplass i Tel Aviv blir vi møtt av vår buss som tar oss til hotell Grand Beach i Tel Aviv.
Tel Aviv - Tiberias.
Vi begynner dagen med et kort besøk i Joppe før vi fortsetter opp gjennom Tel Aviv og langs Middelhavskysten til Cæsarea. Her ser vi teateret, restene av Herodes palass, veddeløpsbanen og ruinene av korsfarerbyen. Fortsetter nordover til Karmel fjellet hvor profeten Elias hadde sitt tilholdssted. Her har vi en flott utsikt til havet, over Harmageddon-sletten og opp mot Nasaret som er vårt neste stopp. Vi besøker Bebudelseskirken og utsiktspunktet Precipion hvor vi ser over mot Mt. Tabor, byen Nain og sørover mot Mt. Karmel m.m. Siste etappe er til Tiberias og vårt hotel Golan. Frokost og middag inkludert.
Områdene ved Genesaretsjøen.
Begynner båttur på Genesaretsjøen fra Tiberias til kibbutz Nof Ginnosar. Så til Bergprekenen stedet. Herfra spaserer vi ned til møteplassen hvor Jesus møtte disiplene etter oppstandelsen, Mesa Kristi. Så til Jesu egen by Kapernaum. Vi kjører så til kibbutz Ein Gev for lunsj. Vi planlegger ett bad med forbehold for de som ønsker det i Genesaretsjøen. Bussen tar oss til Tiberias og vårt hotell. Frokost, lunsj og middag inkludert.
Nordre Israel
Vi kjører langs Nafatlifjellene langs grensen til Libanon, stopp ved kibbutz Misgav Am. Videre opp på Golanhøydene til fjellet Ben Tal ca. 1.165 m over havet. Herfra har vi en fantastisk utsikt over Golan og langt inn i Syria og over til Hermonfjellet viss høyeste topp er på ca. 2.800 meter. Vi kjører sørover hele Golan og stopper ved Fredsutsikten før vi kjører ned Yramuk dalen (Goghopens Dal). Mulig at vi gjør et stopp i Yardenit, dåpsplassen. og tilbake til Tiberias og vårt hotell. Frokost og middag inkludert.
Tiberias - Jerusalem.
Vi forlater Tiberias og setter kursen ned Jordandalen langs Jordan eleven til Qasr El Yehud, hvor Jesus ble døpt av Johannes i elven Jordan. Deretter går turen ned langs Dødehavet til Ein Gedi hvor vi spaserer inn dalen ved Steinbukklippene. I hulen her gjemte David seg for kong Saul. Vi går opp til David kilden og fossen. Deretter blir det bading i Dødehavet ved Ein Bokek, før vi setter kursen opp til Jerusalem og vårt hotell Yehuda Hotel i vest Jerusalem eller tilsvarende hotell. Frokost og middag inkludert
Jerusalem.
Vi begynner dagen på Oljeberget med den fantastiske utsikten over byen og områdene omkring. Så spaserer vi ned til Tårekirken og videre ned til Getsemane hvor vi samles i hagen kl. 09.30 etter et besøk i kirken. Så tar bussen oss til Yad Vashem, minnesmerke over falne jøder under annen verdenskrig. Retur til hotellet. Frokost og middag inkludert.
Jerusalem.
I dag har vi ikke buss. Vi begynner dagen med besøk ved Betesda Dam, så til Gabbata hvor Jesus ble domfelt av Pilatus. Fortsetter på Via Dolorosa. Så ned til Klagemuren hvor vi avslutte spaserturen. Fri. Frokost og middag inkludert.
Jerusalem.
Vi samles i Gordons Golgata med den tomme grav kl. 09.00. Deretter drar vi til Hyrdemarkene og Fødselskirken i Betlehem. Resten av dagen til egen disposisjon i Jerusalem. Reiselederne gir gode råd. Frokost og middag inkludert.
Samaria.
Turen går til Samaria hvor vi besøker fjellet Garisim, vi får en fantastisk utsikt over til Ebal fjellet. Vi tar ned til Nablus/Sikem som er neste stopp, nemlig Jakobs brønn. På veien tilbake til Jerusalem gjør vi et kort stopp i Silo hvor paktens ark
sto i 430 år og hvor profeten Samuel hadde sitt herberge. Frokost og middag inkludert.
Israel - Norge.
Hjemreisedagen er kommet. Vi reiser fra hotellet ca. kl. 08.00. Vi må være på flyplassen kl. 08.45. Avreise fra Tel Aviv kl. 11.20. Ankomst Istanbul kl. 12.50. Avreise fra Istanbul kl. 14.05. Ankomst Oslo kl. 17.00.
20 - 21/10 Grand Beach, Tel Aviv
21 - 24/10 Hotel Golan, Tiberias
24- 29/10 Yehuda Hotel, Jerusalem
Vi tar forbehold om eventuelt bytte til tilsvarende hoteller. Oppdaterte opplysninger gis før avreise.
BestillDato | Strekning | Avgang kl. | Ankomst kl. | Flight |
---|---|---|---|---|
20. oktober 2022 | Oslo - Istanbul | 11:20 | 16:10 | TK1752 |
Istanbul - Tel Aviv | 18:20 | 20:20 | TK788 | |
29. oktober 2022 | Tel Aviv - Istanbul | 11:20 | 12:50 | TK785 |
Istanbul - Oslo | 14:05 | 17:00 | TK1753 | |
NB! Tidendringer kan forekomme fram til avreise. | ||||
Covid-19 forsikring er obligatorisk for alle reisende til Israel (kostnad kr 80 ,- pr. person) og dekker følgende:
Maksimal dekningsperiode 28 dager i Israel
Vaksiner ved reise til Midtøsten
Det anbefales vaksinasjon mot ulike sykdommer ved reiser til de fleste land i Midtøsten. Hvilke vaksiner avhenger av hvor man skal reise, type bosted, hygieniske forhold og lengden på oppholdet.
Personer som ikke vet om de har fått MMR-vaksine eller hatt alle de aktuelle sykdommene (meslinger, kusma og røde hunder), anbefales MMR-vaksine.
Type utenlandsreiser deles inn i to hovedgrupper
Våre vanlige rundreiser kategoriseres som Gruppe I, mens vandreturer med overnatting i private hjem kategoriseres som Gruppe II
Pr. oktober 2021 er det krav fra Israelske myndigheter om at du er fullvaksinert for Covid-19, for mer informasjon se eget dokument om covid-19 krav.
GRUPPE I | Forretnings- og turistreiser til byer og turiststeder med god hotellstandard, mathygiene og gode sanitære forhold. |
GRUPPE II | Lang- eller kortvarige reiser eller opphold i områder med dårlige hygieniske og sanitære forhold, og/eller nær og langvarig kontakt med lokalbefolkningen. For eksempel arbeidsopphold, ryggsekktur, innvandrere på besøk til tidligere hjemland. |
( ): Parentes rundt forkortelsen i tabellen betyr at foreslåtte profylakse bør vurderes individuelt avhengig av reisetype og lokale geografiske og årstidsvariasjoner i sykdommens utbredelse. I tillegg må den reisendes helsetilstand, alder og tidligere vaksinasjonsstatus vurderes. |
Aktuelle vaksiner
REISEMÅL | GRUPPE I | GRUPPE II |
Jordan, Palestinske områder | dTP-IPV* Hep A | dTP-IPV* Hep A (Hep B) (Tyf) (Rab) |
Israel | dTP-IPV* | dTP-IPV* Hep A (Tyf) (Rab) |
Forkortelser for aktuelle reisevaksiner
· dTP-IPV: Difteri, tetanus, kikhoste og poliovaksine
· Hep A: Hepatitt A-vaksine
· Hep B: Hepatitt B-vaksine
· MenACWY: Meningokokk A+C+W+Y konjugatvaksine
· Rab: Rabiesvaksine
· Tyf: Tyfoidvaksine
· BCG: Tuberkulosevaksine
· Influensa: Influensa sesongvaksine
* Alle bør være vaksinert mot difteri, stivkrampe, kikhoste og poliomyelitt. Voksne som er grunnvaksinert bør ta én dose oppfriskningsvaksine mot disse sykdommene ca. hvert 10. år.
Det anbefales at vaksinasjon av Hepatitt A gjøres ca 4 uker før avreise. Ta kontakt med ditt lokale vaksinasjonskontor hvis du har spørsmål.
Mer informasjon på: https://www.fhi.no/sv/vaksine/reisevaksiner/verden/vaksiner-ved-reise-til-midtosten/
Vær obs på at det kan komme krav om dokumentasjon av vaksine for Covid-19 og/eller negativ Covid-19 test rett før avreise.
Denne turen har følgende avbestillingsregler.
· Avbestilles turen innen 90 dager før avreisedato, belastes et gebyr på kr. 500,- pr person
· Avbestilles turen mellom 89 dager og 66 dager før avreisedato, tilbakebetales ikke depositum
· Avbestilles turen mellom 65 og 45 dager før avreise, kreves 30 % av turprisen
· Avbestilles turen mellom 44 dager og 31 dager, kreves 50 % av turprisen
· Avbestilles turen mellom 30 dager og 21 dager, kreves 75 % av turprisen
· Avbestilles turen mindre enn 20 dager før avreise, eller ved manglende frammøte avreisedagen, kreves 100% av turprisen inn. Det samme gjelder dersom man mangler de nødvendige papirer for å delta på hele reisen.
Disse reglene gjelder selv om den påmeldte ikke har betalt inn depositum/turpris. PLUSSREISER kan da fakturere dette i ettertid.
Generelle vilkår:
PLUSSREISER sine vilkår er utformet i.h.t. Lov om Pakkereiser av 15.06.2018
(“Pakkereiseloven”) utarbeidet av Virke Reise Utland og Forbrukertilsynet samt Barne- og Familiedepartementets sine forskrifter til loven.
PLUSSREISER forplikter seg til å gjennomføre turene etter de oppsatte program så langt det er praktisk mulig. Ved uforutsatte hendelser, eller «force majeure» kan det bli aktuelt å foreta programendringer som for eksempel omlegging av reiserute, bytt av transportmiddel, overnattingssted, endring av turteam, droppe severdigheter/besøkssted o.l. PLUSSREISER kan avlyse turen/avgangen dersom det blir for få påmeldte. Dette bestemmes ca 5 uker før avreise.
På reiser i andre verdensdeler kan det forekomme endringer i programmet pga kulturelle forskjeller.
Den reisende har plikt til å selv sette seg inn i vilkår og informasjon tilsendt fra turoperatør.
Påmelding og betaling
Påmelding skjer via vår hjemmeside eller ved å kontakte PLUSSREISER sine kontor eller til våre bestillingsagenter i Haugesund og Stavanger.
Du regnes som påmeldt når din bestilling har nådd oss. Om du ønsker å trekke deg fra en tur gjelder generelle avbestillingsregler selv om du ikke har betalt inn depositum/turpris.
Etter påmelding vil kunden motta en bekreftelse med en todelt faktura fra PLUSSREISER.
Forbehold om prisendringer
Turprisen gjelder de ytelser som er oppsummert i fakta om turen. Prisen er kalkulert med de valutakurser som var gjeldende ved produksjon av turen. Dersom det blir vesentlige forandringer i valutakursene, devaluering el.l. forbeholder vi oss retten til å justere prisene. Det samme gjelder uforutsatte avgiftsforhøyelser, nye skatter, endring av flyskatter eller lignende.
Avbestillings- og reiseforsikring
Alle reisende må ha reiseforsikring. Den reisende er selv ansvarlig for å tegne de forsikringer som ønskes. Vi anbefaler alle å tegne en avbestillingsforsikring i tillegg til selve reiseforsikringen.
Avbestillingsforsikring kan bestilles hos Plussreiser ved påmelding og betales samtidig med depositumet. Avbestillingsforsikring kan ikke etterbestilles etter at depositumet er innbetalt. Den blir ikke refundert ved avmelding.
Pris for avbestillingen er 5% av turprisen, minimum kr 500,-
- Forsikringen dekker fri avbestilling ved sykdom/død hos den reisende selv, personer i hans/hennes husstand eller nærmeste familie (dvs. ektefelle, samboer, foreldre, barn, svigerforeldre eller søsken). Dette må bekreftes med legeattest som må fremlegges senest 1 måned etter avreisedagen.
Pass
Vær oppmerksom at på reiser utenom Schengen/EU må være gyldig i minst 6 måneder etter hjemreisedato. Vi forholder oss til visumregler for norske statsborgere i våre programmer. Hvis du ikke reiser med norsk pass, må du selv sjekke visumregler for ditt statsborgerskap til aktuelt reisemål.
Diverse
Alle deltagere må kunne håndtere sin egen bagasje og kunne reise uten assistanse underveis. Spesielle behov må opplyses ved påmelding
Klager
Dersom noen ønsker å fremsette klage, må dette gjøres umiddelbart til reiseleder. I tillegg må det sendes skriftlig begrunnet klage til PLUSSREISER v/daglig leder, innen fire uker etter hjemkomst.
Vi tar forbehold om trykkfeil i turprogrammet.
Innreisekrav fra Israelske myndigheter pr. 02. mars 2022 (NB! Dette kan endre seg!)
Innreiseregler til Israel pr. 2. mars 2022
Følgende er de nye Innreisereglene fra Israelske myndigheter pr. 2. mars 2022
Kravene gjelder både barn og voksne. Kravene kan endres.
Nå kan ALLE reise til Israel, om du er
Hvem gjelder som fullvaksinert:
NB! Sputnik-V vaksinen er godkjent fra 15.11.21, men personer som har tatt denne vaksinen må ta en serologisk test i Israel og teste positiv.
Merk:
Uvaksinerte reisende:
Pr. 2. mars 2022 kan man altså nå reise inn i Israel dersom man ikke har vaksinert seg mot Covid-19 og har gjennomgått Covid-19 sjukdommen. Men israelske myndigheter stiller noen strengere krav til denne gruppen reisende i forhold til krav om isolasjon dersom man er nærkontakt med et bekreftet Covid-19 tilfelle. Er man nærkontakt (eks. ektefelle eller deler rom) og er uvaksinert, må man i karantene, selv om man ikke har symptomer.
NB! Sjekk med din forsikring om de dekker en eventuell karantene. Covid-19 forsikringen i Israel gjelder bare for den som blir syk.
Viktig! En bekreftet Covid-19 pasient kan være symptomatisk på kontakttidspunktet og fortsatt være smittsom!
Innreisekrav:
Unntak for PCR test før avreise fra Norge:
Dersom du nylig har gjennomgått Covid-19 sjukdom må du kunne dokumentere det med en positiv PCR-test eller en positiv Antigen test (ikke selvtest) tatt av et autorisert teststed (ikke eldre enn tre måneder og det må ha gått minimum 8 dager siden et positivt prøvesvar ble mottatt.)
Disse dokument må man vise ved avreise/innsjekk i Norge:
(NB! Israelske myndigheter kan også ta stikkprøver og sjekke om man har disse dokument med seg ved ankomst Israel)
I tillegg til dette må du huske på å ha med:
PCR-TESTEN ved ankomst Israel
Ved ankomst Israel må alle reisende ta en PCR-test. Inntil resultatet foreligger forplikter de reisende å holde seg i karantene på overnattingsstedet der gruppa er innlosjert opptil 24 timer, eller inntil resultatet på PCR-testen foreligger. NB! Så langt har alle våre grupper fått PCR-test resultatet innen neste morgenen slik at de kunne starte programmet som oppsatt!
Tester man positivt ved ankomst Israel, gjelder følgende regler:
Gjelder ikke den som har gjennomgått Covid-19 sjukdom de siste 2 måneder før ankomst Israel. NB! Er det mer enn 2 måneder siden man har hatt covid og man tester positiv i Israel må lege konsulteres for å avgjøre om man må ta ny test eller må gå i isolasjon – agenten vår hjelper til med dette.
Om resultatet på begge hurtigtestene er negativ og man ikke har hatt symptomer de siste 48t., er man ferdig med karantene om kvelden dag 5, etter å ha mottatt erklæring på at man er frisk.
Om resultat på en av testene er positive er man pålagt å være i karantene til enden av dag 7, men man behøver ikke ta ytterligere tester.Man kan forlate karantenen etter å ha mottatt bevis for at man er erklært frisk og man ikke har hatt symptomer de siste 48t.
NB! Det er ikke mulig å redusere isolasjonstiden.
Isolation of Confirmed COVID-19 Cases - Corona Traffic Light Model (Ramzor) Website (health.gov.il)
Viktig informasjon for UVAKSINERTE reisende: Er man nærkontakt med en smittet (eks. ektefelle eller deler rom) og er uvaksinert, må man i karantene, selv om man ikke har noen symptomer.
Viktig! En bekreftet Covid-19 pasient kan være asymptomatisk på kontakttidspunktet og fortsatt være smittsom!
Eventuelle testkostnader i Israel
- Hurtigtest på autoriserte teststeder, etter eksponering av et positiv covid-19 tilfelle, er gratis.
- Hjemmetest kjøper man på egen regning. Vår agent hjelper til med å skaffe dette.
Ekstra kostnader pga. krav fra Israelske myndigheter om PCR:
PCR-test før avreise fra Norge Sjekk prisen hos ditt lokale testsenter!
NB! man må ha negativt testsvar (på engelsk språk, og med den reisendes passnummer/ personnummer)
PCR-test ved ankomst Israel Forhåndsbetalt:
ca. kr 300 ved betaling på flyplassen
Covid-19 forsikring gyldig under opphold i Israel ca. Kr. 80,- pr. person
Ekstra kostnader for test og forsikring i Israel fra kr 380,- pr. person blir fakturert gjennom PLUSSREISER
Dette er kostnader som ikke er inkludert i prisen, da dette er nye krav som israelske myndigheter setter pga. Covid 19 pr. 1. november 2021.
Vi gjør oppmerksom på at det kan komme endringer i priser og nye regler.
Ta kontakt med oss om du har spørsmål!