Egypt pyramid bedouin Bilde S Hutterstock
Anafora basseng IMG 20190620 171936
Egypt Kairo

Inspirerende påsketur til Egypt
Landet, der troens røtter møter historiens storhet!

Avreisedato

28.03.2026

Varighet

8 dager

Pris fra

21 850,-

Inspirerende påsketur til Egypt

Vi inviterer til en menighetsreise der vi besøker bibelske steder, eldgamle kirker, pyramider og kristent mediearbeid, og avslutter med ro og fellesskap på retreatsenteret Anafora. En reise for både tro, fellesskap og inspirasjon.

Høydepunkter på turen

Last ned brosjyre (.pdf)
Egypt Kairo

Dag 1

LØRDAG 28. MARS

Reisedag Norge - Egypt
Avreise fra Oslo kl 11.55 med Tyrkish Airlines via Istanbul til Kairo. Når vi ankommer Kairo, porten til Egypt blir vi møtt av vår lokale respresentant, som hjelper oss gjennom ankomstprosedyrene og sørger for en trygg og smidig start på reisen. Etter at alle har fått bagasjen og er klare, setter vi oss i vår buss som kjører oss til vårt hotell. Her skal vi bo de første de første delen av turen.

Shutterstock 2460394151 the cave church 1

Dag 2

SØNDAG 29. MARS

I fotsporene til troens røtter
Vi begynner dagen med et besøk til den mektige Cave Church – et unikt kirkerom hugget inn i fjellet, hvor tusenvis samles til gudstjeneste. Deretter går ferden til gamle koptiske Kairo, hvor vi besøker St. Sergius-kirken, en av de eldste kirkene i Egypt. Her finnes krypten der Den hellige familie etter tradisjonen skal ha søkt tilflukt under sitt eksil i landet.

Vi fortsetter til Ben Ezra-synagogen – et viktig vitnesbyrd om det jødiske fellesskapets historie i Kairo. Etter lunsj nyter vi stillheten og skjønnheten på Nilen med en tradisjonell felucca-båt.

Dagen avsluttes med et kveldsbesøk i Qasr El Doubara-kirken, der vi deltar på bønnemøte i fellesskap med lokale troende. Middag og overnatting på hotellet i Kairo.

Egypt Ramberg Giza 09

Dag 3

MANDAG 30. MARS

Bibelen i sentrum og historiens storhet
Etter frokost besøker vi Bibelselskapet i Egypt, som står i en viktig tjeneste med å oversette, trykke og distribuere Guds ord i hele regionen. Vi får høre hvordan Bibelen når ut til mennesker i ulike tros- og livssituasjoner, og hvordan arbeidet tilpasses lokale behov og språk.

Deretter går turen til det moderne og imponerende National Museum of Egyptian Civilization. Museet gir en helhetlig fremstilling av Egypts historie – fra forhistorisk tid til moderne epoker. En av hovedattraksjonene er samlingen av 20 kongelige mumier fra Det nye riket, inkludert flere av Egypts mest kjente faraoer. Det er en sterk opplevelse å stå ansikt til ansikt med personer som har preget verdenshistorien – og som kanskje levde samtidig med noen av skikkelsene vi møter i Bibelen.

Vi returnerer til hotellet for middag og overnatting i Kairo.

Egypt Cairo Giza The Sphinx the Pyramid of Khafre Chephren and Menkaure Mykerinos in background The Pyramid Fields from Giza to Dahshur is on UNESCO World Heritage List Bilde

Dag 4

TIRSDAG 31. MARS

Historie, mysterier og majesteter
Dagen starter med et besøk til Det egyptiske museet, hvor vi får se skatter fra oldtiden – blant annet den fascinerende samlingen fra Tutankhamons grav. Museet gir oss en dypere forståelse av sivilisasjonen Moses vokste opp i.

Etter lunsj reiser vi videre til de ikoniske pyramidene i Giza – Cheops, Chefren og Mykerinos. Her møter vi også den mystiske sfinxen, som vokter sletten med sitt menneskelige ansikt og løvekropp.

Vi avslutter dagen med middag ved bredden av Nilen og overnatting i Kairo.

Egypt shutterstock 32055106 Baskets with spicery on east bazaar Bilde

Dag 5

ONSDAG 01. APRIL

Lyset i mørket, museum og markedet
Etter frokost besøker vi SAT-7 – en kristen TV-kanal som sprer evangeliet til millioner i Midtøsten og Nord-Afrika. Vi får høre hvordan mediemisjon når inn bak lukkede dører og bringer håp der det trengs mest.

Deretter går turen til det fargerike Khan El Khalili-markedet, hvor vi får tid til å oppleve byens puls, handle lokale varer og kanskje dele en kopp te med lokalbefolkningen. Vi samles igjen til middag og overnatting i Kairo.
Egypt shutterstock 577181344 View of Alexandria harbor Egypt Bilde

Dag 6

TORSDAG 02. APRIL

Alexandria - visdom ved havet
Vi forlater Kairo og reiser til Alexandria ved Middelhavet – en by som forener antikkens visdom med kristen arv. Underveis stopper vi ved Macarios, før vi besøker det moderne Bibliotheca Alexandrina, inspirert av det legendariske oldtidsbiblioteket.

Vi utforsker også de romerske katakombene og ser Pompeius’ søyle før vi avslutter med utsikt mot Quait Bay-festningen, bygget på stedet der fyrtårnet i Alexandria en gang sto.

Etter en innholdsrik dag reiser vi videre til Anafora – et kristent retreatsenter – hvor vi spiser middag og overnatter.

Anafora oppstandelseskyrkja 19

Dag 7

FREDAG 03. APRIL

04042Ro, felleskap og fornyelse på Anafora
Denne dagen tilbringer vi i stillhet og fellesskap på Anafora, et åndelig og kulturelt senter grunnlagt av biskop Thomas. Her får vi tid til bønn, refleksjon og hvile i vakre og rolige omgivelser.

Anafora gir rom for dypere fellesskap og tid med Gud – en verdifull pause før vi avslutter reisen. Middag og overnatting på Anafora.

Felukk
Felukk

Dag 8

LØRDAG 04. APRIL

Hjemreise
Vi tar farvel med Egypt og reiser tilbake til Norge, fylt av minner, nye perspektiver og styrket fellesskap. Takk for reisen – både den ytre og den indre!
Transfer til Kairo internasjonale flyplass og hjemreise via Istanbul til Norge. Ankomst Oslo kl 17.45.

VELKOMMEN MED PÅ EN SPENNENDE REISE!

Priser og betingelser

Tillegg for enkeltrom: Kr 7950,- (begrenset antall)

Overnattingssteder
28.mars - 02. april 2026 Hotell i Kairo
02.-04. april 2026 Anafora
Vi tar forbehold om eventuelt bytte til tilsvarende hoteller. Oppdaterte opplysninger gis før avreise.

Bestill

Prisen inkluderer

  • Flyreise fra Oslo til Kairo tur/retur inkl. flyavgifter kr 3615,- (per mai 2025, kan endre seg noe)
  • 5 netter i dobbeltrom på Hotel i Kairo inkl. halvpensjon med unntak av middag ankomstkvelden.
  • 2 netter i dobbeltrom på Anafora inkl. halvpensjon (frokost og middag)
  • Inntredener til alle arkeologiske steder som er inkludert i programmet
  • Engelsktalende lokalguide på hele turen
  • Transport iht. programmet
  • Norsk reiseledelse

Prisen inkluderer ikke

  • Øvrige måltider
  • Drikke til maten
  • Visum til Egypt: 25 USD, kan endre seg
  • Tips til hotellbetjening og sjåfør med tilsammen
  • ca. 80 USD pr. reisende
  • Enkeltromstillegg
  • Reise- og avbestillingsforsikring
  • Andre personlige utgifter
Flytider
Dato Strekning Avgang kl. Ankomst kl. Flight
28. mars 2026 Oslo - Istanbul 11.55 17.55 TK1752
28. mars 2026 Istanbul - Kairo 22.25 23.50 TK686
04. april 2026 Kairo - Istanbul 09.10 12.40 TK691
04. april 2026 Istanbul - Oslo 14.55 17.45 TK1753
NB! Tidendringer kan forekomme frem til avreise.
  • Betingelser for denne turen

    Denne turen har følgende avbestillingsregler.

    Avbestilles turen innen 90 dager før avreisedato, belastes et gebyr på kr. 500,- pr person

    Avbestilles turen mellom 89 dager og 66 dager før avreisedato, tilbakebetales ikke depositum

    Avbestilles turen mellom 65 og 31 dager før avreise, kreves 50 % av turprisen

    Avbestilles turen mindre enn 31 dager før avreise, eller ved manglende frammøte avreisedagen, kreves 100% av turprisen inn. Det samme gjelder dersom man mangler de nødvendige papirer for å delta på hele reisen.

    Disse reglene gjelder selv om den påmeldte ikke har betalt inn depositum/turpris. PLUSSREISER kan da fakturere dette i ettertid.

    Generelle vilkår:

    PLUSSREISER sine vilkår er utformet i.h.t. Lov om Pakkereiser av 15.06.2018

    (“Pakkereiseloven”) utarbeidet av Virke Reise Utland og Forbrukertilsynet samt Barne- og Familiedepartementets sine forskrifter til loven.

    PLUSSREISER forplikter seg til å gjennomføre turene etter de oppsatte program så langt det er praktisk mulig. Ved uforutsatte hendelser, eller «force majeure» kan det bli aktuelt å foreta programendringer som for eksempel omlegging av reiserute, bytt av transportmiddel, overnattingssted, endring av turteam, droppe severdigheter/besøkssted o.l. PLUSSREISER kan avlyse turen/avgangen dersom det blir for få påmeldte. Dette bestemmes ca 5 uker før avreise.

    På reiser i andre verdensdeler kan det forekomme endringer i programmet pga kulturelle forskjeller.

    Den reisende har plikt til å selv sette seg inn i vilkår og informasjon tilsendt fra turoperatør.

    Påmelding og betaling

    Påmelding skjer via vår hjemmeside eller ved å kontakte PLUSSREISER sine kontor eller til våre bestillingsagenter i Haugesund og Stavanger.

    Du regnes som påmeldt når din bestilling har nådd oss. Om du ønsker å trekke deg fra en tur gjelder generelle avbestillingsregler selv om du ikke har betalt inn depositum/turpris.

    Etter påmelding vil kunden motta en bekreftelse med en todelt faktura fra PLUSSREISER.

    Forbehold om prisendringer

    Turprisen gjelder de ytelser som er oppsummert i fakta om turen. Prisen er kalkulert med de valutakurser som var gjeldende ved produksjon av turen. Dersom det blir vesentlige forandringer i valutakursene, devaluering el.l. forbeholder vi oss retten til å justere prisene. Det samme gjelder uforutsatte avgiftsforhøyelser, nye skatter, endring av flyskatter eller lignende.

    Avbestillings- og reiseforsikring

    Alle reisende må ha reiseforsikring. Den reisende er selv ansvarlig for å tegne de forsikringer som ønskes. Vi anbefaler alle å tegne en avbestillingsforsikring i tillegg til selve reiseforsikringen.

    Avbestillingsforsikring kan bestilles hos Plussreiser ved påmelding og betales samtidig med depositumet. Avbestillingsforsikring kan ikke etterbestilles etter at depositumet er innbetalt. Den blir ikke refundert ved avmelding.

    Pris for avbestillingen er 5% av turprisen, minimum kr 500,-

    Forsikringen dekker fri avbestilling ved sykdom/død hos den reisende selv, personer i hans/hennes husstand eller nærmeste familie (dvs. ektefelle, samboer, foreldre, barn, svigerforeldre eller søsken). Dette må bekreftes med legeattest som må fremlegges senest 1 måned etter avreisedagen.

    Pass

    Vær oppmerksom at på reiser utenom Schengen/EU må være gyldig i minst 6 måneder etter hjemreisedato. Vi forholder oss til visumregler for norske statsborgere i våre programmer. Hvis du ikke reiser med norsk pass, må du selv sjekke visumregler for ditt statsborgerskap til aktuelt reisemål.

    Diverse

    Alle deltagere må kunne håndtere sin egen bagasje og kunne reise uten assistanse underveis. Spesielle behov må opplyses ved påmelding

    Klager

    Dersom noen ønsker å fremsette klage, må dette gjøres umiddelbart til reiseleder. I tillegg må det sendes skriftlig begrunnet klage til PLUSSREISER v/daglig leder, innen fire uker etter hjemkomst.

    Vi tar forbehold om trykkfeil i turprogrammet.

  • Praktisk informasjon

    Vaksiner ved reise til Midtøsten

    Det anbefales vaksinasjon mot ulike sykdommer ved reiser til de fleste land i Midtøsten. Hvilke vaksiner avhenger av hvor man skal reise, type bosted, hygieniske forhold og lengden på oppholdet.

    Anbefalinger og råd fra FHI sine sider om reisevaksiner kan aldri erstatte en konsultasjon med helsepersonell. Ta kontakt med lege eller vaksinasjonskontor for vurdering av dine behov. For å få best mulig virkning av vaksiner bør du starte med vaksinasjon i god tid før avreise.

    På helsenorge.no kan du sjekke hvilke vaksiner som er registert på deg.

    For å få best mulig virkning av vaksiner bør du starte med vaksinasjon i god tid før avreise. På helsenorge.no kan du sjekke hvilke vaksiner som er registert på deg. Du må selv betale utgifter til reisevaksiner og malariabeskyttelse.

    Israel
    Vaksiner anbefalt for alle

    Du bør være oppdatert med vaksiner og oppfriskningsdoser som er anbefalt i Norge.

    Utover det kan det være andre aktuelle vaksiner ut ifra individuell risiko (se FHI sine anbefalinger)
    for Israel og de palestinske områdene:
    Israel - FHI
    Palestina - FHI

    For FHI sine anbefalinger for andre land i Midtøsten:
    Jordan - FHI
    Oman - FHI
    Egypt - FHI
    De forente arabiske emirater - FHI